Kogeneracja gazowa w braniewskim MPEC-u.
Zmieniająca się koniunktura gospodarcza, a zwłaszcza wytyczne Komisji Europejskiej w zakresie funkcjonowania systemów ciepłowniczych, zobowiązują przedsiębiorstwa ciepłownicze do stosowania rozwiązań ekologicznych ograniczających uciążliwą emisję substancji szkodliwych do otoczenia i tworzenia wizerunku przyjaznego dla środowiska.
Taka idea przyświeca działaniom Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Braniewie. Opracowywanie koncepcji rozwoju Spółki oraz jej dalszego funkcjonowania trwa od kilku lat i poparte było prowadzonym dialogiem technicznym oraz współpracą z firmami konsultingowymi i ośrodkami politechnicznymi.
W wyniku tych prac wybrano jako najbardziej efektywną – koncepcję rozwoju opartą na budowie wysokosprawnej kogeneracji gazowej.
W dniu 25.07.2019 r. Spółka złożyła wniosek aplikacyjny do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Osi Priorytetowej I. Zmniejszenie emisyjności gospodarki na ,,Budowę Systemu Kogeneracyjnego w MPEC Sp. z o.o. w Braniewie”.
W ramach zadania planowane jest wybudowanie:
- Układu kogeneracyjnego opartego na dwóch silnikach gazowych o parametrach każdego z nich:
- całkowita moc elektryczna ok. 2000 kW
- całkowita moc ciepłownicza ok. 2250 kW
- sprawność elektryczna 42,6 %
- sprawność cieplna 48 %
- sprawność całkowita 90,6 %
- zużycie gazu 497 m3/h
- Stacji regazyfikacji gazu LNG
- Infrastruktury ciepłowniczej i elektroenergetycznej
- Spinki sieci ciepłowniczej łączącej sieć ciepłownicza ciepłowni ,,Kościelna” i ,,Stefczyka”
Planowana inwestycja pozwoli na wytworzenie w skojarzeniu energii cieplnej oraz elektrycznej, która jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na energię elektryczną Przedsiębiorstwa. Produkcja energii elektrycznej w blokach kogeneracyjnych pozwoli na pozyskiwanie dodatkowych środków, z których nadwyżka wytworzonej energii elektrycznej umożliwi jej sprzedaż, oraz pozyskanie środków wynikających ze wsparcia kogeneracji.
Projektowana jednostka kogeneracyjna nie pokryje w całości zapotrzebowania na energię cieplną w sezonie grzewczym. Dlatego przewiduje się pracę we współpracy z istniejącym systemem cieplnym. W okresie grzewczym, praca elektrociepłowni wspomagana będzie przez istniejące kotły węglowe, z uwzględnieniem priorytetu pracy zespołu kogeneracyjnego.
Szacowana wartość inwestycji ok. 17 mln zł.
Zakładany termin realizacji 2020-2023 pod warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku i otrzymania dotacji z NFOŚiGW w Warszawie.
Aktualne na dzień dzisiejszy złożony przez Spółkę wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną, o dalszej weryfikacji i realizacji planowanej inwestycji będziemy informowali naszych Odbiorców i mieszkańców Braniewa.