Strona główna » Aktualności » Rekultywacja składowiska odpadów w Braniewie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
5 czerwca 2024

Rekultywacja składowiska odpadów w Braniewie

Eksploatowane od 1995 roku składowisko odpadów w Braniewie zostało wypełnione i zamknięte. 10 usypanych z odpadów pryzm energetycznych, czekało na rekultywację i przywrócenie środowisku tego zdegradowanego terenu.    

W 2020 roku podjęta została decyzja, o zintensyfikowaniu działań w zakresie rekultywacji składowiska. Przystąpiono do opracowania dokumentacji wymaganej dla tego procesu. Po uzyskaniu wymaganych prawem decyzji (decyzja wyrażająca zgodę na zamknięcie i rekultywację składowiska wydana przez Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie), w 2023 roku podjęte zostały prace rekultywacyjne. Aktualnie prace te są już bardzo zaawansowane.

Zgodnie z wytycznymi projektowymi oraz wydaną decyzją, rekultywacja zakłada przemieszczenie zalegających na pryzmach odpadów w taki sposób, aby docelowo powstały dwie bryły (kwatery). Grunt pod 10 pryzmami był uszczelniony bentomatą na etapie budowy składowiska. Dlatego też, przed przemieszczaniem odpadów, należało uszczelnić przestrzenie między pryzmami. Aktualnie grunt pod zeskładowanymi odpadami jest w pełni uszczelniony, zabezpieczając wody podziemne przed zanieczyszczeniem. Odpady zostały przemieszczone i odpowiednio ukształtowane, tworząc dwie równomierne bryły. Skarpy i wierzchowina obu kwater mają nadany ostateczny kształt.

Działania Spółki mające na celu rekultywację składowiska zapobiegną w przyszłości wielu zagrożeniom środowiskowym między innymi:

– zagrożenia dla wód podziemnych i powierzchniowych,

– zagrożenia dla powietrza atmosferycznego,

– zagrożenia dla środowiska gruntowego,

– zagrożenia dla krajobrazu.

Rekultywacja składowiska to proces, w trakcie którego zniszczone tereny przywracane są dla środowiska jako tereny ponownie użyteczne. Poprzez zabiegi techniczne, agrotechniczne i uprawowe zostaną stworzone takie warunki, aby naturalne procesy przemian biochemicznych zachodzące wewnątrz składowiska przebiegały w sposób możliwie jak najszybszy, przy jak najmniejszym niekorzystnym oddziaływaniu na środowisko.

A może zainteresuje Cię także…

Napisz wiadomość

Jeśli masz jakieś pytania, skorzystaj z poniższego formularza. Odpowiedź uzyskasz niezwłocznie po jej odczytaniu.

7 + 13 =

Skip to content